HUBUBATLAR / TAHILLAR

Buğday

image blog

Buğday insan beslenmesinde kullanılan kültür bitkileri arasında dünyada ekiliş ve üretim bakımından ilk sırada yer almaktadır. Bunun sebebi buğday bitkisinin geniş bir adaptasyon yeteneğine sahip olmasıdır. Ayrıca buğday tanesi uygun besleme değeri, saklama ve işlenmesindeki kolaylıklar nedeniyle yaklaşık olarak 50 ülkenin temel besini durumundadır. Buğday başta unlu mamuller olmak üzere birçok gıda ve sanayi sektöründe kullanılmaktadır.

Çavdar

image blog

Çavdar, Poaceae familyasından bir tahıl bitkisi. Çavdarın ilk kez İÖ 6500 yıllarında Asya'nın güneybatısında yetiştirildiği sanılmaktadır. Soğuğa en dayanıklı tahıl olan çavdar yüksek yerleri, kumlu ve gevşek toprakları sever.

Mısır

image blog

Buğdaygiller familyasındandır. Bir yıllık otsu bir bitki olup yetiştiği bölgeye göre boyu 1,5-3 metre arasında olabilir. Mısır taneleri yağ sektöründe kullanılmaktadır. Bunun yanında besleyici değerinden dolayı mısır taneleri hayvanlar için de yem sanayisinde kullanılmaktadır. Tanelerinden un elde edilmektedir.

Arpa

image blog

Arpa ülkemizde buğdaydan sonra en fazla ekim alanına sahiptir tahıl ürünüdür. Arpa tek yıllık bir bitkidir, özellikle hayvan beslenmesinde kullanılmakta olup malt ve bira üretiminde de kullanılmaktadır.Arpa, fazla soğuk ve fazla sıcak olmayan, nispi nemi yüksek olan yerlerde iyi gelişir.

Tritikale

image blog

Buğdayla çavdarın melezlenmesinden elde edilmiş bir yıllık tahıl ürünüdür. Arpa ve buğday üretiminin düşük kaldığı yüksek rakımlı kıraç topraklarda tritikale ekilirse yüksek verim elde edilir. Ayrıca soğuk hava koşullarına buğdaydan da arpadan da daha dayanıklıdır. Bugün un ve yem sanayiinde gittikçe daha çok kullanılır duruma gelmektedir. Bu tahılın unu yumuşak buğday ununun kullanıldığı pasta, bisküvi, kek, erişte yapımında kullanılır.